PSIA EDUKACJA

Szkoła komunikacji ludzi i psów


O metodzie pozytywnego szkolenia psów

           

 

                                                                     "Metody wolne od przemocy pozwalają rozwijać empatię i zrozumienie,

                                                                       dzięki czemu stajemy się bardziej ludzcy, przez co bardziej zasługujemy

                                                                       na wspaniałe towarzystwo psów, do których szlachetności często nie dorastamy"

                                                                                                                                                                    Dr Michael W.Fox 

Treningi oraz terapie z psami w Szkole Psia Edukacja prowadzone są metodą naturalną oraz innymi metodami pozytywnymi, które pozbawione są wszelkiej przemocy psycho-fizycznej.

 

Jakie są główne założenia Naturalnej Metody szkolenia i czym różni się od metod klasycznych?

  W Szkole Komunikacji Ludzi i Psów "Psia Edukacja" prowadzimy pozytywne szkolenie psów oraz uczymy właścicieli psów Metody Naturalnej, która została opracowana we Francji przez pana Josepha Ortegę na podstawie wieloletnich badań nad wilkami oraz innymi dziko żyjącymi gatunkami psowatych. Jeśli nauczysz się komunikacji ze swoim psem stosując komunikaty psiego języka, staniesz się podobnie jak my, entuzjastą tej techniki, bo w ten sposób nawiążesz świadomie dobrą relację ze swoim pupilem. Pies nie jest człowiekiem, nie czyta w Twoich myślach, możesz jednak nauczyć go czego tylko chcesz, o ile pozwolisz mu być psem i zastosujesz się do reguł jakie panują w psim stadzie.
 
Pozytywneszkolenie psów przy pomocy Metody Naturalnej opiera się wyłącznie na wzmocnieniu pozytywnym i jest przeciwieństwem metod klasycznych. Głównym założeniem jest pozytywne szkolenie psów, a mianowicie  poprzez ignorowanie niewłaściwych zachowań i wzmacnianie zachowań pożądanych. W trakcie zajęć szkolenia  psów nie ma żadnych przymusów, nie stosuje się smyczy, a także nie dotyka się psa ręką  w celu zmuszenia.  Pozytywne szkolenie psów Metodą Naturalną opiera się na zachowaniu naturalnym, jest przyjemna w stosowaniu,
właściciel bawi się z psem i prowadzi z nim niejaką grę. Właściciel swoim postępowaniem prowokuje psa do pożądanego zachowania i nagradza w momencie jego wykonania celem zapamiętania właściwego zachowania. W osiągnięciu celu pomagają: szybkość, precyzja, konsekwencja i radość z wykonywanych ćwiczeń. Szybkość jest uzyskiwana przez motywację.

 

* Pozytywne szkolenie psów Metodą Naturalną potrafi motywować...

 

 Aby stworzyć i utrwalić siłę motywacji należy wedle Metody Naturalnej przestrzegać pewnych zasad: ćwiczyć nie tylko na treningach, ale powtarzać je w życiu codziennym, nie dawać psu niczego gratis, wszystkie pożądane zachowania nagradzamy, a każdy smakołyk, zabawka czy czułość, to zasłużona nagroda. Pozytywne nastawienie i motywowanie przez wzbudzanie zainteresowania mają o wiele korzystniejszy wpływ na psa. Co za tym idzie, przekazywanie sygnałów zadowolenia zwiększa psią motywację.

 Klasyczne metody szkolenia psów są często stresujące, zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Stosuje się w nich kary (niestety także cielesne), często brutalne zachowania, które mogą prowadzić do zaburzeń w psiej psychice. Metody te opierają się na warunkowaniu negatywnym i często na braku bezpieczeństwa i na uzależnieniu. Według klasycznej koncepcji szczenięta pomieszane są w grupach z dorosłymi psami i nie są dostosowane do ich zdolności psychicznych i potrzeb zabawy.

 W przeciwieństwie do metod klasycznych, w pozytywnym szkoleniu psów Metodą Naturalną nie ma wyznaczonych seansów szkolenia, ale ćwiczy się o różnych porach i w różnych miejscach. Uczenie nie wymaga szczególnych warunków i można je przeprowadzać prawie wszędzie. Pies poprzez zabawę jest wesoły, chętny do wykonywania poleceń, pracuje z radością i w harmonii z właścicielem.

 

* Pozytywne szkolenie psów Metodą Naturalną "nie boli"...

 

Dzięki temu, że w pozytywnym szkoleniu psów Metodą Naturalną nie stosuje się presji, pies w trakcie zabaw przezwycięża strach. Zabawa jest naturalnym zjawiskiem u psów i ma zarazem funkcję uczenia się. Próby, które kończą się dobrze, są ponawiane i udoskonalane. Stosując wzmocnienie pozytywne szczenię zapamiętuje ćwiczenia i założony cel osiąga samodzielnie. Metody klasyczne wymagają ślepego i natychmiastowego posłuszeństwa. Całość prowadzonych ćwiczeń jest dłuższa niż w metodzie klasycznej, ale zapamiętywanie jest dużo silniejsze.

 Celem pozytywnego szkolenia psów Metodą Naturalną są nie tylko proste ćwiczenia edukacyjne, ale także integracja osobników w różnych typach środowisk. Szczenię stopniowo uczy się znosić różne silne stymulacje, aby wszędzie czuło się dobrze i swobodnie.Pozytywne szkolenie psów Metodą Naturalną ma swoje korzenie tu:

ecole.du.chiot.free.fr

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody członków Szkoły "Psia Edukacja".

 Wszystkie teksty zawarte na stronie sa własnością Szkoły "Psia Edukacja".

 

 

"Metody wolne od przemocy pozwalają rozwijać empatię i zrozumienie, dzięki czemu stajemy się bardziej ludzcy, przez co bardziej zasługujemy na wspaniałe towarzystwo psów, do których szlachetności często nie dorastamy"

Dr Michael W.Fox